SEO

SEO Nedir ?
SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilir.
SEO, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışmadır.
SEO Neden Gereklidir ?
SEO çalışması web sitenizin internet dünyasında bulunan milyonlarca sitenin önüne geçirerek organik ve reklamsız trafik çekmesini sağlar. Markanızı hedeflediğiniz geniş kitlelere ulaştırır.
Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda bulunması markanıza olan güveni de arttırır. Eğer müşterileriniz web sitenizi Google, Yandex gibi arama motorlarında bulamazsa güven problemi yaşayabilirler.

SEO Hizmeti Aşamaları

SEO Uyumlu İçerik
SEO uyumlu içerik çalışmasında en önemli etken yazılan içerikle başlığın bağlantılı olmasıdır. Sahte başlığa sahip sayfalar arama motorları robotları tarafından tespit edilip asla gösterilmezler.
Web sitenizde bulunan içerikler güncel ve özgün olmalıdır. Arama motoru robotları güncel olmayan içerikleri eski olarak algılar ve alt sıralara düşürür. Özgün olmayan içerik ise kopya olarak algılanır, öne çıkarılmaz, kullanıcılar tarafından web sitenizi bulunamaz hale getirir.
SEO uyumlu içerik çalışmasının en etkili şekilde olması için web sitenizin güncel ve özgün içeriklere sahip olması gereklidir.
Kelime Bazlı SEO
Web sitenizin SEO uyumlu olması için ilk kural başlıkta yazan konu ile içeriğin bağlantılı olmasıdır. Sayfadaki ilk başlığın H1 etiketiyle kullanılması ve başlıkta anahtar kelimelerin yer alması büyük önem taşır.
Yazdığınız içeriğin SEO uyumlu olmasında bir başka kuralda 300 kelimeden daha uzun olmasıdır. İçerikte kullanılacak görsellerin de alt etiketinin bulunması gerekir.
Yerel SEO
Yerel SEO çalışması özellikle KOBİ'ler için oldukça büyük önem taşır. Bu çalışmayla firmanızın lokasyonuna yakın bir adreste sağladığınız ürün veya hizmetler hakkında aramalarda web sitenizin, telefon numaralarınızın ve adres bilgilerinizin arama motorlarında üst sıralarda gösterilmesi amaçlanır. Bunun için arama motorunun tüm kriterlerini eksiksiz gerçekleştirmek gerekir.
Site İçi SEO
Site içi SEO web sitesinin arama motoru algoritmasına göre yapılandırma çalışmasıdır. Meta, tag, kod, keywords ve url düzenlemeleri kullanıcı odaklı ve arama motorlarının istediği şekilde düzenlenerek öne çıkarılması sağlanır.
Uluslararası SEO
Uluslararası SEO çalışması yapılırken, web sitesi bulunan firma hangi ülkede faaliyet gösteriyorsa o ülkenin dili ve coğrafi konumuna uygun çalışma yapılır. Böylece web sitesi o ülkede en çok kullanılan arama motorunda (örneğin Türkiye'de google.com.tr, ABD'de google.com, Rusya'da Yandex, Çin'de ise Baidu) öne çıkartılır.
Site Dışı SEO
Site dışı SEO çalışması web sitesinin dış kaynaklardan bağlantılar ile yapılır. Web sitenizin başka sitelerde kaynak olarak gösterilmesi, sosyal medya paylaşımları ve site tanıtımları bu çalışmalara verilecek örneklerdir. Böylece sitenizin organik trafiği artar ve arama motorları tarafından güvenli bir site olarak algılanması sağlanır.